SANATORIJ ČAŽEMTO ima edinstveno kombinacijo naravnih terapevtskih dejavnikov. Ob izviru mineralne vode so ga postavili leta 1987. Gre za termalno, srednje-mineralizirano vodo, ki vsebuje biološko aktivne sestavine: brom, jod, ortoborovo in kremenčevo kislino ter vodikov sulfid. Takšne mineralne vode se priporočajo za zdravljenje bolezni mišično-skeletnega sistema, perifernega živčnega sistema, bolezni moških in ženskih spolnih organov, kože, dihal in endokrine in presnovne bolezni. Drug dejavnik je sapropel blato iz jezera Karaševo, ki vsebuje usedline z dna jezera, ki so nastale iz razgrajenih preprostih organizmov in so bogate z organskimi snovmi, mikroelementi (kalcij, fosfor,železo, magnezij, žveplo itd…). Snovi v blatu ugodno vplivajo na mnoge vitalne funkcije telesa: krvni obtok, dihala, presnovo, izločanje, imunski status in druge. Pred kratkim so odkrili še izvor pitne mineralne vode. V skladu z običajnimi razvrstitvami je nizko-mineralna, hidro-karbonat-natrijevo-kloridna po sestavi, s skupno mineralizacijo 1,1 g/dm 2 in visoko vsebnostjo topnih organskih snovi, ki ji dajejo posebno terapevtsko vrednost.
Poleg drugih biološko aktivnih sestavin voda vsebuje tudi silicijevo in ortoborovo kislino, jod, železo in arzen. Manj številni so tudi drugi mikroelementi: cink, litij, mangan, kobalt, srebro, titan, barij, molibden in drugi. Voda se uporablja v zdraviliški praksi predvsem za zdravljenje bolezni prebavnega trakta (kronični gastritis z visoko in nizko kislostjo, želodčne razjede in razjede na dvanajstniku, holecistitis, colitis), in za zdravljenje bolezni sečil (kronični pielonefritis, cistitis, urolitiaza, diateza sečne kisline, oksalurije). Deluje tudi pri nekaterih presnovnih motnjah kot sta sladkorna bolezen in protin. V obliki aerosolov se uporablja pri bronhopulmonalni patologiji, uporablja pa se tudi kot izvrstno kozmetično sredstvo, saj postane koža svilena, elastična in mladostna. Redko katero zdravilišče ima take naravne danosti kot Čežemto: dva različna vrelca mineralne vode in sapropel blato. Poleg tega zdravilišče slovi po izvrstni sibirski hrani: žitarice na starodaven način, domač kruh, ribe (losos, jeseter, carska riba), kaviar, kefir, sokovi iz gozdnih sadežev… Surovine so ekološko neoporečne, saj vsa živila prihajajo od vaških pridelovalcev,
ribičev in lovcev. Posebnost je tudi njihova savna, t.i. ruska banja, kjer je tipično "tepežkanje" z brezovimi vejami, kar ugodno deluje na cirkulacijo krvi v telesu, obenem pa deluje kot "energijska metla", saj dobesedno pomete vse slabe energije. Savnanju pa sledi kopel v ledeni reki Čaji ali “ledeni piling” v snegu. Sanatorij ima tudi fitnes, telovadnico, knjižnico, lekarno, prodajalno spominkov in veliko dvorano za večerne kulturne in zabavne programe. Ena od ustaviteljev sanatorija je bila tudi dr.Valentina Aleksejevna Kharlova. Terapije v sanatoriju so individualne kot ji določi zdravnik po predhodnem pregledu in posvetu.